فریم ورک چیست و دلیل استفاده از فریم ورک چیست

فریم ورک چیست و دلیل استفاده از فریم ورک چیست

ویدئو در انتهای مقاله

وقتی شروع به یادگیری یک زبان برنامه نویسی می کنید یکی از اصطلاحاتی که زیاد به آن برخورد می کنید "فریم ورک" است،اما توضیحاتی که برای فریم ورک داده می شود برای یک فرد مبتدی سنگین بوده و قابل درک نیست.

فریم ورک یک سری کدهای آماده زبان برنامه نویسی است که دارای قوانین مشخصی نیز هست.

به عنوان مثال جاوا اسکریپت فریم ورکی با نام جی کوئری (JQuery) دارد و زبان برنامه نویسی PHP فریم ورک لاراول (Laravel) و همینطور زبان سی شارپ فریم ورک دات نت (Dot Net) را دارد.
همانطور که پیش تر عرض کردم، فریم ورک مجموعه ای از کدهای نوشته شده است که به ما کمک می کنید در زمان صرفه جویی کنیم.
اگر بخواهیم به دلایل استفاده از فریم ورکها اشاره کنیم، کدنویسی کمتر به دلیل استفاده از کدهای آماده و همینطور جلوگیری از تکرار در کدنویسی از مهمترین مزیت های استفاده از فریم ورک هستند.

وقتی از فریم ورکی استفاده می کنیم نیازی نیست کدهای زیادی بنویسیم و تنها با صدا زدن کدهایی که در فریم ورک نوشته شده است به نتیجه دلخواه خواهیم رسید، به همین خاطر سرعت در کدنویسی هم افزایش می یابد.

اجازه دهید برای روشن تر شدن موضوع با مثال همراه شویم:
بالاتر عرض شد که زبان جاوا اسکریپت (JavaScript) فریم ورکی با نام جی کوئری (JQuery) دارد.

می خواهیم یک عمل را در زبان جاوا اسکریپت بدون استفاده از فریم ورک و با استفاده از فریم ورک انجام داده و نتیجه را مقایسه کنیم.
صورت مسئله: میخواهیم در یک صفحه اچ تی ام ال (HTML) به تمام المنت هایی که کلاس goodbye دارند کلاس دیگری با نام selected اضافه کنیم.
بدون استفاده از فریم ورک:
در جاوا اسکریپت برای این کار باید کد زیر نوشته شود:

var d = document.getElementsByClassName("goodbye");
var i;
for(i = 0; i < d.length; i++) {
    d[i].className = d[i].className + " selected";
}

اما در جی کوئری برای همین کار می توانیم از کد زیر استفاده کنیم:

$(".goodbye").addClass("selected");

هر دو این کدها یک کار را انجام می دهند اما در جاوا اسکریپت کدهای بیشتری نوشته شد و وقت بیشتری برای نوشتن این کدها از ما گرفته شده است.
حالا مفهوم فریم ورک را بهتر درک می کنیم، فریم ورک ها مانند جعبه ابزار برای برنامه نویسان هستند که درون آنها کدهای از پیش نوشته شده و آماده قرار گرفته است، برنامه نویس نیاز به نوشتن آن کدها ندارد و تنها باید کدها را فراخوانی کند.
با این کار از تکرار در کدنویسی هم جلوگیری می شود، فرض کنید در مثال بالا در این صفحه این کار انجام شد، حالا می خواهیم در صفحه ای دیگر برای تمام المنت هایی که کلاس myClass را دارند کلاس دیگری با نام myOtherClass در نظر بگیریم!
مجددا باید همین کدهای تکرار نوشته شود!

حالا که به دو سوال مطرح شده پاسخ دادیم سوال دیگری پیش می آید، "آیا همیشه استفاده از فریم ورک خوب است؟"
خیر همیشه نیازی به استفاده از فریم ورکها نیست، در نظر بگیرید بنده می خواهم وب سایتی با یک صفحه داشته باشم که بسیار سبک و سریع لود می شود، حالا همین مثال بالا را میخواهیم پیاده سازی کنیم.
این را هم در نظر بگیرید که من نیازی به تمام کدهای از پیش نوشته شده توسط فریم ورک Jquery ندارم و تنها نیاز به addClass دارم، آیا درست است برای چنین کاری یک فریم ورک را به صورت کامل در پروژه لود کنم؟

جمع بندی:
1. فریم ورک ها مجموعه کدهای از پیش نوشته شده برای زبان برنامه نویسی هستند که شامل قوانین خاصی هستند.
2. استفاده از فریم ورک باعث سرعت در کدنویسی، کم شدن حجم کدهای نوشته شده توسط برنامه نویس و تکرار کمتر کدهای تکراری می شود.
3. در همه موارد استفاده از فریم ورک صحیح نیست.

نظرات (0)

نظرسنجی
میزان رضایت شما از امکانات و مقالات سایت
مجوزها
E Namad به پرداخت